Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
De giriga svindlarna
De giriga svindlarna är en svensk faktabok.
Ljudboken ingår i serien Nordisk kriminalkrönika 80-talet och läses upp av Dan Bratt.
Boken gavs ut 2021 av Saga Egmont och har en speltid på 1 timme och 31 minuter.
Vad handlar De giriga svindlarna om?
Planen var enkel, och korten hade de bägge engelsmännen fått köpa av en landsman vid namn Cobb, som vid denna tid bodde i Stockholm. Det var 1980-tal, och bankkorten var enklare under denna tid än de vi handlar med idag. Cobb hade tillgång till en maskin som kunde stansa text och mönster i plast och stål - denna användes flitigt för att skapa de hundratals falska "American Express" kort som han sedan sålde vidare för dyra pengar till andra svindlare, som i sin tur använde korten för olika bedrägerier. När bedrägerierna uppdagas tillsätts genast en polisutredning, som genast blir internationell.
I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
Om ljudboken
- Författare
- diverse
- Uppläsare
- Dan Bratt
- Lyssningstid
- 1 tim 31 min
- Serie
- Nordisk kriminalkrönika 80-talet
- Förlag
- Saga Egmont
- Utgiven
- 5 april 2021
- ISBN
- 9788726808209
Mer i serien Nordisk kriminalkrönika 80-talet
Liknande ljudböcker inom fakta
9,2
Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk
Björn Natthiko Lindeblad
5 h 52 m
8,8
Klubben
Matilda Voss Gustavsson
8 h 52 m
8,8
Tills alla dör
Diamant Salihu
10 h 4 m
9
Markoolio, mörkret och den rosa bubblan
Marko Lehtosalo
8 h 31 m
8,8
Medan han lever : ett utsatt barn träder fram ur mörkertalet
Elaine Eksvärd
9 h 56 m
9,2
En våldsam kärlek
Jessica MacDowall
11 h 38 m
Vanliga frågor om De giriga svindlarna
Vad handlar De giriga svindlarna om?
Det finns många sätt att ekonomiskt trygga sin framtid. Männen i denna berättelse, 30 och 42 år, försökte och var nära att lyckas med det "stora klippet". 49 miljoner dollar skulle de kunnat tillskansa sig genom att använda sina förfalskade kontokort "American Express". Planen var enkel, och korten hade de bägge…
Ingår De giriga svindlarna i en bokserie?
Ja, De giriga svindlarna ingår i bokserien Nordisk kriminalkrönika 80-talet. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp De giriga svindlarna?
Ljudboken De giriga svindlarna läses upp av Dan Bratt, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är De giriga svindlarna som ljudbok?
De giriga svindlarna har en speltid på 1 timme och 31 minuter, vilket gör den till en kort faktabok i ljudboksformat.