Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Gisslandramat vid Princes Gate
Gisslandramat vid Princes Gate är en svensk biografi.
Ljudboken ingår i serien Nordisk kriminalkrönika 80-talet och läses upp av Anders Mossling.
Boken gavs ut 2021 av Saga Egmont och har en speltid på 1 timme och 1 minut.
Vad handlar Gisslandramat vid Princes Gate om?
Chefen för Metropolitian Police, Sir David McNee, som försökte få en fredlig lösning på ambassadockupationen, fick erfara att terrorister kan vara både hänsynslösa och fanatiska.
I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
Om ljudboken
- Författare
- diverse
- Uppläsare
- Anders Mossling
- Lyssningstid
- 1 tim 1 min
- Serie
- Nordisk kriminalkrönika 80-talet
- Förlag
- Saga Egmont
- Utgiven
- 12 april 2021
- ISBN
- 9788726870824
Mer i serien Nordisk kriminalkrönika 80-talet
Liknande ljudböcker inom biografier
8,8
Mikael Persbrandt
Carl-Johan Vallgren
14 h 10 m
9,2
Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk
Björn Natthiko Lindeblad
5 h 52 m
8,6
Allt jag fått lära mig
Tara Westover
13 h 6 m
8,8
Han ägde mig
Leone Milton
8 h 2 m
8,8
Ibland mår jag inte så bra
Therése Lindgren
3 h 40 m
9
Markoolio, mörkret och den rosa bubblan
Marko Lehtosalo
8 h 31 m
Vanliga frågor om Gisslandramat vid Princes Gate
Vad handlar Gisslandramat vid Princes Gate om?
Onsdagen den 30 april 1980 stormade sex beväpnade terrorister den iranska ambassaden i London. De tog 26 personer som gisslan och kvarhöll dem i sex dagar. Det skulle bli ett av de längsta och mest påfrestande ockupationsdramer som Londonpolisens anti-terroristavdelning ställts inför. Chefen för Metropolitian Police,…
Ingår Gisslandramat vid Princes Gate i en bokserie?
Ja, Gisslandramat vid Princes Gate ingår i bokserien Nordisk kriminalkrönika 80-talet. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Gisslandramat vid Princes Gate?
Ljudboken Gisslandramat vid Princes Gate läses upp av Anders Mossling, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Gisslandramat vid Princes Gate som ljudbok?
Gisslandramat vid Princes Gate har en speltid på 1 timme och 1 minut, vilket gör den till en kort biografi i ljudboksformat.