Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Utan personligt ansvar
Utan personligt ansvar är en svensk roman av Lena Andersson.
Ljudboken läses upp av Anna Godenius.
Boken gavs ut 2014 av Natur & Kultur Digital och har en speltid på 9 timmar och 10 minuter.
Vad handlar Utan personligt ansvar om?
Fem år efter Hugo Rask träffar Ester skådespelaren Olof Sten. Redan vid första mötet känner hon igen signalerna: hon är på väg att bli handlöst förälskad.
Olof är gift. Det säger han utan omsvep. Ändå börjar han träffa Ester. De inleder en relation som enligt honom inte är en relation. Han tänker inte lämna sin fru – men fortsätter att komma tillbaka.
Ester kör honom genom landet, väntar på hans samtal och försöker förstå vad som egentligen pågår. Hon analyserar varje ord, varje gest. Hoppet finns där, trots allt.
Utan personligt ansvar är den fristående fortsättningen på Egenmäktigt förfarande. Med skarp blick och mycket humor tar sig Lena Andersson an älskarinnans roll i vår kultur och de föreställningar som styr tresamheten.
Om ljudboken
- Författare
- Lena Andersson
- Uppläsare
- Anna Godenius
- Lyssningstid
- 9 tim 10 min
- Förlag
- Natur & Kultur Digital
- Utgiven
- 25 oktober 2014
- ISBN
- 9789127141919
Fler ljudböcker av Lena Andersson
8
Egenmäktigt förfarande
Lena Andersson
5 h 3 m
7,8
Studie i mänskligt beteende
Lena Andersson
6 h 9 m
8
Män och kvinnor
Lena Andersson
6 h 32 m
8,2
Sveas son : En berättelse om folkhemmet
Lena Andersson
6 h 7 m
7,8
Dottern
Lena Andersson
7 h 36 m
7,4
Koryféerna. En konspirationsroman
Lena Andersson
6 h 28 m
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Utan personligt ansvar
Vad handlar Utan personligt ansvar om?
Ester Nilsson är tillbaka. Och hon har inte lärt sig någonting. Fem år efter Hugo Rask träffar Ester skådespelaren Olof Sten. Redan vid första mötet känner hon igen signalerna: hon är på väg att bli handlöst förälskad. Olof är gift. Det säger han utan omsvep. Ändå börjar han träffa Ester. De inleder en relation som…
Vem har skrivit Utan personligt ansvar?
Utan personligt ansvar är skriven av den svenska författaren Lena Andersson, som även har skrivit bokserien Om folkhemmet.
Ingår Utan personligt ansvar i en bokserie?
Nej, Utan personligt ansvar är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Utan personligt ansvar?
Ljudboken Utan personligt ansvar läses upp av Anna Godenius, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Utan personligt ansvar som ljudbok?
Utan personligt ansvar har en speltid på 9 timmar och 10 minuter, vilket gör den till en medellång roman i ljudboksformat.