Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Ur vulkanens mun
Ur vulkanens mun är en svensk roman av Helena von Zweigbergk.
Ljudboken ingår i serien Anna och Mats och läses upp av Helena von Zweigbergk.
Boken gavs ut 2008 av Norstedts och har en speltid på 11 timmar och 5 minuter.
Vad handlar Ur vulkanens mun om?
Ändå håller på att förgifta varandra och barnen med surhet och bitterhet. Mats tystnar och Anna förlorar sig i fantasier om Den Andre. De driver varandra till en gräns där de håller på att tappa kontrollen. Ett spänningstillstånd som börjar bli farligt…
Resan skulle bli en början till förändring. Men kan de mötas igen? Och vill de det?
Ur vulkanens mun är ett laddat relationsdrama om konflikter, svek, drömmar och kärlek som fullkomligen tar andan ur läsaren.
Om ljudboken
- Författare
- Helena von Zweigbergk
- Uppläsare
- Helena von Zweigbergk
- Lyssningstid
- 11 tim 5 min
- Serie
- Anna och Mats (del 1)
- Förlag
- Norstedts
- Utgiven
- 23 april 2008
- ISBN
- 9789173135108
Mer i serien Anna och Mats
Fler ljudböcker av Helena von Zweigbergk
8
1959 : Ingrid och Georg - en kärlekshistoria
Helena von Zweigbergk
12 h 14 m
8,6
Kärleken till livet
Helena von Zweigbergk
6 h 21 m
7,6
1979 : Johanna och Ingrid - ett familjedrama
Helena von Zweigbergk
12 h 54 m
7,8
Totalskada
Helena von Zweigbergk
9 h 49 m
7,8
Mitt liv som dront : en självbiografisk inventering
Helena von Zweigbergk
4 h 58 m
8,4
1999 : Tom och Ingrid - om att hitta hem
Helena von Zweigbergk
11 h 32 m
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Ur vulkanens mun
Vad handlar Ur vulkanens mun om?
Anna och Mats åker på en veckas semester till Sicilien i närheten av vulkanen Etna tillsammans med sina två barn, Molly, sju år, och Sebbe, elva. Våren har varit tung och veckan på Sicilien, som de egentligen inte har råd med, är ett försök att bryta en ond cirkel. Barnen är förväntansfulla och ser fram emot att få…
Vem har skrivit Ur vulkanens mun?
Ur vulkanens mun är skriven av den svenska författaren Helena von Zweigbergk, som även har skrivit bokserierna Ingrid Karlberg, Drömmar om frihet - ett generationsdrama och Novellix.
Ingår Ur vulkanens mun i en bokserie?
Ja, Ur vulkanens mun ingår i bokserien Anna och Mats. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Ur vulkanens mun?
Ljudboken Ur vulkanens mun läses upp av Helena von Zweigbergk, en svensk uppläsare som har läst in flera ljudböcker.
Hur lång är Ur vulkanens mun som ljudbok?
Ur vulkanens mun har en speltid på 11 timmar och 5 minuter, vilket gör den till en medellång roman i ljudboksformat.