Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Svensk idéhistoria 1: Forntid

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Svensk idéhistoria 1: Forntid

av David Dunér läses av Per Juhlin
8/ 10 6 tim 3 min Svensk idéhistoria · del 1

Svensk idéhistoria 1: Forntid är en svensk faktabok av David Dunér.

Ljudboken ingår i serien Svensk idéhistoria och läses upp av Per Juhlin.

Boken gavs ut 2023 av Historiska Media och har en speltid på 6 timmar och 3 minuter.

Vad handlar Svensk idéhistoria 1: Forntid om?

Svensk idéhistoria: Forntid ger en storslagen översikt över människors tankar och idéer om naturen, samhället och människan, från stenåldern till vikingatiden. Tänkandets historia i det som långt senare skulle bli Sverige tar sin början med de första renjägarna som vandrade in över tundran efter att inlandsisen drog sig tillbaka för 15 000 år sedan. Vad tänkte de? Skildringen följer sedan idéernas vindlande väg genom historien, över introduktionen av jordbruket och bronsålderns solkult till vikingatidens brutala samhälle. Det är en tid i stort sett helt i avsaknad av skriftliga källor. Men går det att komma åt människors idéer och föreställningar i skriftlösa samhällen?

Idéhistorikern David Dunér visar hur tingen bär spår av tankar, vad vi kan utläsa av gravmonument och hällristningar, och hur runorna blev det första sätt genom vilket man kunde uttrycka sina tankar. Boken ger också en bred exposé över den fornnordiska mytologins kosmologi, från Ginnungagap till Ragnarök, om vikingarnas resor och föreställningar om döden och ödet.

David Dunér är professor i idé- och lärdomshistoria vid Lunds universitet. Han disputerade 2004 på en avhandling om den svenske naturfilosofen och andeskådaren Swedenborg. Han har med den här bokens tre delar skapat ett nytt standardverk i svensk idéhistoria, som inte bara har uppdaterats med den allra senaste forskningen, utan också är det mest fullständiga.

Om ljudboken

Författare
David Dunér
Uppläsare
Per Juhlin
Lyssningstid
6 tim 3 min
Serie
Svensk idéhistoria (del 1)
Förlag
Historiska Media
Utgiven
2 februari 2023
ISBN
9789180502412

Vanliga frågor om Svensk idéhistoria 1: Forntid

Vad handlar Svensk idéhistoria 1: Forntid om?

Svensk idéhistoria: Forntid ger en storslagen översikt över människors tankar och idéer om naturen, samhället och människan, från stenåldern till vikingatiden. Tänkandets historia i det som långt senare skulle bli Sverige tar sin början med de första renjägarna som vandrade in över tundran efter att inlandsisen drog…

Vem har skrivit Svensk idéhistoria 1: Forntid?

Svensk idéhistoria 1: Forntid är skriven av den svenska författaren David Dunér.

Ingår Svensk idéhistoria 1: Forntid i en bokserie?

Ja, Svensk idéhistoria 1: Forntid ingår i bokserien Svensk idéhistoria. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.

Vem läser upp Svensk idéhistoria 1: Forntid?

Ljudboken Svensk idéhistoria 1: Forntid läses upp av Per Juhlin, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Svensk idéhistoria 1: Forntid som ljudbok?

Svensk idéhistoria 1: Forntid har en speltid på 6 timmar och 3 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.