Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Spion och förrädare

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Spion och förrädare

8,8/ 10 16 tim 21 min

Spion och förrädare är en svensk faktabok av Ben MacIntyre.

Ljudboken läses upp av Ludvig Josephson.

Boken gavs ut 2019 av Historiska Media och har en speltid på 16 timmar och 21 minuter.

Vad handlar Spion och förrädare om?

Överste Oleg Gordievskij var på toppen av sin karriär. 46 år gammal hade han blivit befordrad till drömpositionen på KGB:s Londonkontor och inbjuden till högkvarteret i Moskva för att formellt bli krönt som chef över hela KGB.
När han anlände till Moskva vandrade Gordievskij självsäkert genom flygplatsens säkerhetskontrollen. Inombords kände han dock en djup oro – KGB-veteranden Gordievskij, Sovjetunionens trogne hemlige tjänare, var nämligen brittisk spion.
Den internationellt bästsäljande författaren Ben Macintyre skriver i Spion och förrädare om det djärvaste kapitlet i spionagets historia. Det är en berättelse om svek, dubbelspel och dristighet som ändrade kalla krigets riktning för alltid.

Ben Macintyre är i grunden historiker men arbetar till vardags på The Times. Han har skrivit ett tiotals böcker om spionagets och kalla krigets historia.

Om ljudboken

Författare
Ben MacIntyre
Uppläsare
Ludvig Josephson
Översättare
Ole Andersson
Lyssningstid
16 tim 21 min
Förlag
Historiska Media
Utgiven
29 augusti 2019
ISBN
9789177890768

Vanliga frågor om Spion och förrädare

Vad handlar Spion och förrädare om?

Överste Oleg Gordievskij var på toppen av sin karriär. 46 år gammal hade han blivit befordrad till drömpositionen på KGB:s Londonkontor och inbjuden till högkvarteret i Moskva för att formellt bli krönt som chef över hela KGB. När han anlände till Moskva vandrade Gordievskij självsäkert genom flygplatsens…

Vem har skrivit Spion och förrädare?

Spion och förrädare är skriven av den svenska författaren Ben MacIntyre.

Ingår Spion och förrädare i en bokserie?

Nej, Spion och förrädare är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Spion och förrädare?

Ljudboken Spion och förrädare läses upp av Ludvig Josephson, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Spion och förrädare som ljudbok?

Spion och förrädare har en speltid på 16 timmar och 21 minuter, vilket gör den till en lång faktabok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.