Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Sexualbrottets psykologi

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Sexualbrottets psykologi

7,8/ 10 6 tim 59 min

Sexualbrottets psykologi är en svensk faktabok av Johanna Lätth.

Ljudboken läses upp av Anna Godenius.

Boken gavs ut 2022 av Saga Egmont och har en speltid på 6 timmar och 59 minuter.

Vad handlar Sexualbrottets psykologi om?

Hur är det att i sitt yrke möta någon som har begått en våldtäkt? Går det att förstå varför någon begår ett sexualbrott? Och hur kan de som i sitt arbete möter sexualförbrytare både agera professionellt mot klienten och hållbart för egen del?

Boken Sexualbrottets psykologi – bemötande, bedömning, behandling ger en överblick av sexualbrott som begås av män och kvinnor, online och offline. Den presenterar forskning om bland annat riskfaktorer, olika vägar fram till brott, vanliga reaktioner hos personer som möter gruppen i sitt yrke och beskriver hur brottspreventiv psykologisk behandling kan utformas. Genom reflektionsfrågor i slutet av varje kapitel uppmuntrar boken dig till reflektion runt klientgruppen, dig själv och det uppdrag just du har. Vi får också följa fyra gärningspersoner som exempel på hur det kan se ut i verkligheten.

Sexualbrottets psykologi har sin utgångspunkt i dömda personer men riktar sig även till dig som möter personer med förhöjd risk att begå ett första brott. Boken riktar sig till alla som träffar dessa grupper i sin yrkesroll, till exempel inom rättssystemet, hälso- och sjukvården eller socialtjänsten.

Johanna Lätth är leg. psykolog, specialist i klinisk forensisk psykologi och Kriminalvårdens expert i sexualbrottsfrågor. Hon har arbetat inom Kriminalvården i drygt tio år där hon bland annat är ansvarig för deras sexualbrottsprogram, utvecklar nya behandlingsprogram och arbetar med handledning. Hon håller även i utbildningar kopplade till sexualbrott och andra typer av våld.

Om ljudboken

Författare
Johanna Lätth
Uppläsare
Anna Godenius
Lyssningstid
6 tim 59 min
Förlag
Saga Egmont
Utgiven
30 september 2022
ISBN
9788728473870

Vanliga frågor om Sexualbrottets psykologi

Vad handlar Sexualbrottets psykologi om?

Hur är det att i sitt yrke möta någon som har begått en våldtäkt? Går det att förstå varför någon begår ett sexualbrott? Och hur kan de som i sitt arbete möter sexualförbrytare både agera professionellt mot klienten och hållbart för egen del? Boken Sexualbrottets psykologi – bemötande, bedömning, behandling ger en…

Vem har skrivit Sexualbrottets psykologi?

Sexualbrottets psykologi är skriven av den svenska författaren Johanna Lätth.

Ingår Sexualbrottets psykologi i en bokserie?

Nej, Sexualbrottets psykologi är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Sexualbrottets psykologi?

Ljudboken Sexualbrottets psykologi läses upp av Anna Godenius, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Sexualbrottets psykologi som ljudbok?

Sexualbrottets psykologi har en speltid på 6 timmar och 59 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.