Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Pia Pingvin

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Pia Pingvin

Pia Pingvin är en svensk barnbok av Martin Olczak.

Ljudboken ingår i serien Elsa och godnattsagorna och läses upp av Michel Riddez.

Boken gavs ut 2020 av Rabén & Sjögren och har en speltid på 13 minuter.

Vad handlar Pia Pingvin om?

Elsa ligger i sin säng med alla gosedjuren på hyllan. Hon har svårt att somna efter att pappa har sagt god natt och gått ut. Men då vaknar alla Elsas gosedjur till liv! För att få plats i hennes sköna säng måste vart och ett av dem berätta en godnattsaga. Det blir åtta roliga och underfundiga sagor. Detta är Pia Pingvins saga.

Martin Olczaks och Anna Sandlers, som kanske är mest kända för succéserien om Jack, har skrivit en högläsningsbok som fungerar utmärkt även för små lyssnare. Det är roligt, knasigt, filosofiskt och spännande - som en blandning av Nalle Puh och Alice i Underlandet i modern tappning.

Om ljudboken

Författare
Martin Olczak
Uppläsare
Michel Riddez
Lyssningstid
13 min
Serie
Elsa och godnattsagorna (del 6)
Förlag
Rabén & Sjögren
Utgiven
28 februari 2020
ISBN
9789129715323

Vanliga frågor om Pia Pingvin

Vad handlar Pia Pingvin om?

Elsa ligger i sin säng med alla gosedjuren på hyllan. Hon har svårt att somna efter att pappa har sagt god natt och gått ut. Men då vaknar alla Elsas gosedjur till liv! För att få plats i hennes sköna säng måste vart och ett av dem berätta en godnattsaga. Det blir åtta roliga och underfundiga sagor. Detta är Pia…

Vem har skrivit Pia Pingvin?

Pia Pingvin är skriven av den svenska författaren Martin Olczak, som även har skrivit bokserierna Jakten på Jack, Megakillen och Fruktansvärda grejer som ingen får veta.

Ingår Pia Pingvin i en bokserie?

Ja, Pia Pingvin ingår i bokserien Elsa och godnattsagorna. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.

Vem läser upp Pia Pingvin?

Ljudboken Pia Pingvin läses upp av Michel Riddez, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Pia Pingvin som ljudbok?

Pia Pingvin har en speltid på 13 minuter, vilket gör den till en kort barnbok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.