Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Mitt hat får ni inte

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Mitt hat får ni inte

7,8/ 10 1 tim 36 min

Mitt hat får ni inte är en svensk biografi av Antoine Leiris.

Ljudboken läses upp av Håkan Julander.

Boken gavs ut 2017 av Bokförlaget Atlantis och har en speltid på 1 timme och 36 minuter.

Vad handlar Mitt hat får ni inte om?

En kväll förra vintern var Antoine Leiris ensam hemma med sin son medan hans hustru Hélène var på konsert med några vänner. Plötsligt fick han ett sms med frågan om allt var OK? När han satte på tv:n fick han se de pågående terrorattentaten i Paris och försökte ringa Hélène. Hon svarade inte. Den kvällen mördades Hélène, tillsammans med 88 andra människor, på konsertlokalen Bataclan i Paris. Tre dagar senare skrev Antoine ett öppet brev till sin frus mördare på Facebook. Han vägrade låta sig skrämmas eller låta hans sjutton månaders sons liv begränsas av terroristernas handling. I hela sitt liv kommer denna lilla pojke att göra er förnär eftersom han är lycklig och fri, skrev han. Denna bok är Antoine Leiris hjärtslitande, modiga och trots allt hoppfulla berättelse om att livet måste fortsätta.

Om ljudboken

Författare
Antoine Leiris
Uppläsare
Håkan Julander
Översättare
Thomas Andersson
Lyssningstid
1 tim 36 min
Förlag
Bokförlaget Atlantis
Utgiven
3 januari 2017
ISBN
9789173538879

Vanliga frågor om Mitt hat får ni inte

Vad handlar Mitt hat får ni inte om?

En kväll förra vintern var Antoine Leiris ensam hemma med sin son medan hans hustru Hélène var på konsert med några vänner. Plötsligt fick han ett sms med frågan om allt var OK? När han satte på tv:n fick han se de pågående terrorattentaten i Paris och försökte ringa Hélène. Hon svarade inte. Den kvällen mördades…

Vem har skrivit Mitt hat får ni inte?

Mitt hat får ni inte är skriven av den svenska författaren Antoine Leiris.

Ingår Mitt hat får ni inte i en bokserie?

Nej, Mitt hat får ni inte är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Mitt hat får ni inte?

Ljudboken Mitt hat får ni inte läses upp av Håkan Julander, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Mitt hat får ni inte som ljudbok?

Mitt hat får ni inte har en speltid på 1 timme och 36 minuter, vilket gör den till en kort biografi i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.