Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv
zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv
Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv är en svensk faktabok av Shunmyo Masuno.
Ljudboken läses upp av Björn Wahlberg.
Boken gavs ut 2020 av Volante och har en speltid på 3 timmar och 5 minuter.
Vad handlar Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv om?
- Publishers Weekly
Shunmyo Masuno är överstepräst på ett 450-årigt buddhisttempel och i sin succébok Konsten att leva enkelt ger han läsaren 100 enkla, praktiska övningar för att stilla våra sinnen, rensa våra huvuden från mental bråte och göra oss lyckligare. Den tar upp allt från värdet av att se till att snygga till sin skohylla och att plantera en blomma till att praktisera ichi-go ichi-e och zazen. Shunmyo Masuno är även en internationellt berömd trädgårdsdesigner. Han är verksam som professor på en av Japans främste konstskolor och har föreläst på universitet som Cornell, Harvard och University of London.
Konsten att leva enkelt är en bok att ständigt bära med sig.
Om ljudboken
- Författare
- Shunmyo Masuno
- Uppläsare
- Björn Wahlberg
- Översättare
- Pär Svensson
- Lyssningstid
- 3 tim 5 min
- Förlag
- Volante
- Utgiven
- 15 juni 2020
- ISBN
- 9789179650056
Liknande ljudböcker inom fakta
9,2
Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk
Björn Natthiko Lindeblad
5 h 52 m
8,8
Klubben
Matilda Voss Gustavsson
8 h 52 m
8,8
Tills alla dör
Diamant Salihu
10 h 4 m
9
Markoolio, mörkret och den rosa bubblan
Marko Lehtosalo
8 h 31 m
8,8
Medan han lever : ett utsatt barn träder fram ur mörkertalet
Elaine Eksvärd
9 h 56 m
9,2
En våldsam kärlek
Jessica MacDowall
11 h 38 m
Vanliga frågor om Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv
Vad handlar Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv om?
"Gör för sinnet vad Marie Kondo har gjort för städningen" - Publishers Weekly Shunmyo Masuno är överstepräst på ett 450-årigt buddhisttempel och i sin succébok Konsten att leva enkelt ger han läsaren 100 enkla, praktiska övningar för att stilla våra sinnen, rensa våra huvuden från mental bråte och göra oss…
Vem har skrivit Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv?
Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv är skriven av den svenska författaren Shunmyo Masuno.
Ingår Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv i en bokserie?
Nej, Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv?
Ljudboken Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv läses upp av Björn Wahlberg, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv som ljudbok?
Konsten att leva enkelt : zenmästarens 100 övningar för ett lugnare och lyckligare liv har en speltid på 3 timmar och 5 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.