Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Kokosbananas och leksaksmaskinen

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Kokosbananas och leksaksmaskinen

9,4/ 10 10 min Kokosbananas · del 7

Kokosbananas och leksaksmaskinen är en svensk barnbok av Rolf Magne G. Andersen.

Ljudboken ingår i serien Kokosbananas och läses upp av Mikael Ahlberg.

Boken gavs ut 2026 av SAGA Kids och har en speltid på 10 minuter.

Vad handlar Kokosbananas och leksaksmaskinen om?

Med härliga ljudeffekter och musik bjuder Kokosbananas på underhållning för hela familjen!

Kokosbananas är en liten uppfinnare som bor med sin familj Mamma Banan, Pappa Kokos och sin lillasyster Baby-Koko. I uppfinnarboden gör Kokosbananas galna uppfinningar, vilket alltid leder till knasiga situationer!

Kokosbananas granne Pea blir väldigt ledsen när hennes guldfisk dör. Som tur är vet Kokosbananas precis vad han ska göra. Han uppfinner en leksaksmaskin för att muntra upp henne! Men frågan är om maskinen verkligen kommer att fungera som han tänkt sig.

Om ljudboken

Författare
Rolf Magne G. Andersen
Uppläsare
Mikael Ahlberg
Översättare
Saga Egmont
Lyssningstid
10 min
Serie
Kokosbananas (del 7)
Förlag
SAGA Kids
Utgiven
17 juni 2026
ISBN
9788727326726

Vanliga frågor om Kokosbananas och leksaksmaskinen

Vad handlar Kokosbananas och leksaksmaskinen om?

Med härliga ljudeffekter och musik bjuder Kokosbananas på underhållning för hela familjen! Kokosbananas är en liten uppfinnare som bor med sin familj Mamma Banan, Pappa Kokos och sin lillasyster Baby-Koko. I uppfinnarboden gör Kokosbananas galna uppfinningar, vilket alltid leder till knasiga situationer! Kokosbananas…

Vem har skrivit Kokosbananas och leksaksmaskinen?

Kokosbananas och leksaksmaskinen är skriven av den svenska författaren Rolf Magne G. Andersen.

Ingår Kokosbananas och leksaksmaskinen i en bokserie?

Ja, Kokosbananas och leksaksmaskinen ingår i bokserien Kokosbananas. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.

Vem läser upp Kokosbananas och leksaksmaskinen?

Ljudboken Kokosbananas och leksaksmaskinen läses upp av Mikael Ahlberg, en svensk uppläsare som har läst in flera ljudböcker.

Hur lång är Kokosbananas och leksaksmaskinen som ljudbok?

Kokosbananas och leksaksmaskinen har en speltid på 10 minuter, vilket gör den till en kort barnbok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.