Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Kärlekens dalar
Kärlekens dalar är en svensk historisk romance av Catherine Cookson.
Ljudboken läses upp av Kim Rhedin Hüttner.
Boken gavs ut 2017 av Saga Egmont och har en speltid på 15 timmar och 13 minuter.
Vad handlar Kärlekens dalar om?
Catherine Cookson föddes 1906 i South Shields och dog 1998 i Newcastle-upon-Tyne. "Kate Hannigan", hennes första roman, utkom 1949. Hon var en av 1900-talets mest älskade underhållningsförfattare och blev både upptagen i Brittiska Imperieordern och adlad till följd av sitt författarskap. Flera brittiska tv-serier är baserade på hennes romaner, som översatts i 25 länder.
Om ljudboken
- Författare
- Catherine Cookson
- Uppläsare
- Kim Rhedin Hüttner
- Översättare
- Britte-Marie Bergström
- Lyssningstid
- 15 tim 13 min
- Förlag
- Saga Egmont
- Utgiven
- 28 november 2017
- ISBN
- 9788711836781
Fler ljudböcker av Catherine Cookson
Liknande ljudböcker inom historisk romance
8,2
Familjen Bridgerton 1: En annorlunda allians
Julia Quinn
10 h 47 m
8,6
Familjen Bridgerton 3: En förtrollande hemlighet
Julia Quinn
10 h 56 m
8,4
Familjen Bridgerton 2: En oväntad förälskelse
Julia Quinn
11 h 33 m
8,4
Familjen Bridgerton 4: En oundviklig längtan
Julia Quinn
11 h 38 m
8,2
Överenskommelser
Simona Ahrnstedt
13 h 44 m
8,2
Familjen Bridgerton 5: Ett minnesvärt frieri
Julia Quinn
10 h 8 m
Vanliga frågor om Kärlekens dalar
Vad handlar Kärlekens dalar om?
När Marias man dör blir hon ensam med de fyra barnen, trots att hon bara är 27 år gammal. Hon lyckas får ett jobb som hushållerska hos den märkliga mr Miller på den ensliga gården Moor House där barnen måste smyga omkring och de nästan är helt isolerade från omvärlden. Så inträffar en ödesdiger händelse som förändrar…
Vem har skrivit Kärlekens dalar?
Kärlekens dalar är skriven av den svenska författaren Catherine Cookson, som även har skrivit bokserien Mallen.
Ingår Kärlekens dalar i en bokserie?
Nej, Kärlekens dalar är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Kärlekens dalar?
Ljudboken Kärlekens dalar läses upp av Kim Rhedin Hüttner, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Kärlekens dalar som ljudbok?
Kärlekens dalar har en speltid på 15 timmar och 13 minuter, vilket gör den till en lång historisk romance i ljudboksformat.