Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Kanske i ett annat liv
Kanske i ett annat liv är en svensk roman av Taylor Jenkins Reid.
Ljudboken läses upp av Disa Östrand.
Boken gavs ut 2026 av Bookmark Förlag och har en speltid på 9 timmar och 35 minuter.
Vad handlar Kanske i ett annat liv om?
Hannah Martin är 29 år, men har ingen aning om vad hon vill göra med sitt liv. Hon har bott i sex olika städer och haft oräkneliga, meningslösa jobb. Efter flera år på vift bestämmer hon sig för att börja om i hemstaden Los Angeles och flyttar in hos bästa vännen Gabby. Kort därefter går de ut tillsammans, och Hannah träffar på sin gamla ungdomskärlek Ethan.
Precis efter midnatt vill Gabby åka hem och frågar Hannah om hon ska med. En stund senare erbjuder Ethan henne skjuts om hon vill stanna. Hannah tvekar. Vad händer om hon går med Gabby? Och vad händer om hon stannar med Ethan?
I två parallella berättelser utforskas konsekvenserna av Hannahs beslut. Två olika livsvägar. Två öden. Samma person. Genom kärlek och vänskap, sorg och självinsikt tvingas Hannah inse vad som egentligen formar våra liv. Är det slumpen, valen vi gör eller något helt annat? Och kanske viktigast – väntar din själsfrände i alla verkligheter?
TAYLOR JENKINS REID har aldrig skrivit en bok som inte blivit en internationell bästsäljare. Hennes böcker trendar oupphörligt på TikTok och flera har även hyllats för sina filmatiseringar. Kanske i ett annat liv är den sjunde av hennes böcker som översätts till svenska.
Om ljudboken
- Författare
- Taylor Jenkins Reid
- Uppläsare
- Disa Östrand
- Lyssningstid
- 9 tim 35 min
- Förlag
- Bookmark Förlag
- Utgiven
- 5 maj 2026
- ISBN
- 9789190117088
Fler ljudböcker av Taylor Jenkins Reid
8,2
Evelyn Hugos sju äkta män
Taylor Jenkins Reid
12 h 32 m
7,8
Äkta kärlekar
Taylor Jenkins Reid
9 h 14 m
8
Daisy Jones & The Six
Taylor Jenkins Reid
8 h 30 m
7,6
Malibu brinner
Taylor Jenkins Reid
11 h 44 m
8,2
Atmosfär
Taylor Jenkins Reid
10 h 40 m
8
Carrie Soto är tillbaka
Taylor Jenkins Reid
10 h 2 m
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Kanske i ett annat liv
Vad handlar Kanske i ett annat liv om?
Tänk om ett enda val kunde förändra hela ditt liv? Hannah Martin är 29 år, men har ingen aning om vad hon vill göra med sitt liv. Hon har bott i sex olika städer och haft oräkneliga, meningslösa jobb. Efter flera år på vift bestämmer hon sig för att börja om i hemstaden Los Angeles och flyttar in hos bästa vännen…
Vem har skrivit Kanske i ett annat liv?
Kanske i ett annat liv är skriven av den svenska författaren Taylor Jenkins Reid.
Ingår Kanske i ett annat liv i en bokserie?
Nej, Kanske i ett annat liv är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Kanske i ett annat liv?
Ljudboken Kanske i ett annat liv läses upp av Disa Östrand, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Kanske i ett annat liv som ljudbok?
Kanske i ett annat liv har en speltid på 9 timmar och 35 minuter, vilket gör den till en medellång roman i ljudboksformat.