Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Jorden de ärvde

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Jorden de ärvde

8,2/ 10 11 tim 39 min

Jorden de ärvde är en svensk faktabok av Björn af Kleen.

Ljudboken läses upp av Lars Winclair.

Boken gavs ut 2021 av Weyler förlag och har en speltid på 11 timmar och 39 minuter.

Vad handlar Jorden de ärvde om?

"Det är en alldeles utmärkt bok, väl berättad, väl skriven, med såväl empatisk närvaro som intellektuell skärpa och en milt överseende humor." Leif GW Persson

"En blivande klassiker." Göran Greider

Hur har adeln lyckats bevara sina privilegier ända in i vår tid? Hur kan listorna över landets största markägare fortfarande, efter åratal av samhällsomvandling, domineras av grevar och baroner?

Jorden de ärvde är en reportagebok om arvskiften och egendomar, men lika mycket om överklassens subtila signaler och dess metoder för att förvalta sitt välstånd. Björn af Kleen skildrar landets adelssläkter och deras ofta infekterade strider - både interna och externa - för att behålla sin särställning i det vi ser som världens jämlikaste land.

Boken blev hyllad av kritikerna och kom att betraktas som en modern klassiker. Nu kommer den i nyutgåva med ett nyskrivet förord. Det visar sig att frågorna om jord, makt och välstånd inte har blivit mindre aktuella.

---

"Jorden de ärvde förenar det iakttagande reportaget med den historiska och politiska faktaredogörelsen. Den spänner över svensk inrikespolitik, fideikommissets historiska utveckling, statliga utredningar, adliga generations- och syskonkonflikter, besök på slott och internatskolor, jaktutflykter. Den är oupphörligt intressant..." Nina Björk, DN

"Dess verkliga styrka är de många och djuplodande personliga intervjuerna med personer ur några av våra främsta adelsfamiljer. Här lyckas af Kleen att med stor inlevelse fånga den mentalitet och bördsstolthet som fortfarande präglar den svenska adeln, även om den idag intar en lägre profil än under privilegielivets dagar, då makten och rikedomen demonstrerades med öppen skamlöshet." Håkan Arvidsson, SvD

"Det är en bedrift av Björn af Kleen att han lyckats få så många av dessa adliga maktmän att låta sig intervjuas. Han raljerar ibland över dem han berättar om, och låter det tydligt framgå hur absurda han finner vissa vanor och traditioner. Men det hindrar honom samtidigt inte från att åstadkomma mycket mänskliga porträtt av några av de personer han möter... En mycket läsvärd och spännande reportagebok." Eva-Lotta Hultén, G-P

"Det är ett riktigt journalistiskt fynd af Kleen gjort. Han skriver dessutom så finstilt passionerat att guldkornen lyser på nästan varje sida. En blivande klassiker..." Göran Greider

Om ljudboken

Författare
Björn af Kleen
Uppläsare
Lars Winclair
Lyssningstid
11 tim 39 min
Förlag
Weyler förlag
Utgiven
1 november 2021
ISBN
9789127177543

Vanliga frågor om Jorden de ärvde

Vad handlar Jorden de ärvde om?

"Det är en alldeles utmärkt bok, väl berättad, väl skriven, med såväl empatisk närvaro som intellektuell skärpa och en milt överseende humor." Leif GW Persson "En blivande klassiker." Göran Greider Hur har adeln lyckats bevara sina privilegier ända in i vår tid? Hur kan listorna över landets största markägare…

Vem har skrivit Jorden de ärvde?

Jorden de ärvde är skriven av den svenska författaren Björn af Kleen.

Ingår Jorden de ärvde i en bokserie?

Nej, Jorden de ärvde är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Jorden de ärvde?

Ljudboken Jorden de ärvde läses upp av Lars Winclair, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Jorden de ärvde som ljudbok?

Jorden de ärvde har en speltid på 11 timmar och 39 minuter, vilket gör den till en medellång faktabok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.