Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Ensamhetens språk
Ensamhetens språk är en svensk roman av Jan-Philipp Sendker.
Ljudboken ingår i serien Kina-trilogin och läses upp av Magnus Roosmann.
Boken gavs ut 2018 av Bonnier Audio och har en speltid på 14 timmar och 39 minuter.
Vad handlar Ensamhetens språk om?
I Ensamhetens språk väver Jan-Phillipp Sendker samman en spännande thrillerintrig med en vacker kärlekshistoria fylld av livsvisdom.
Om ljudboken
- Författare
- Jan-Philipp Sendker
- Uppläsare
- Magnus Roosmann
- Översättare
- Lisbet Holst
- Lyssningstid
- 14 tim 39 min
- Serie
- Kina-trilogin (del 2)
- Förlag
- Bonnier Audio
- Utgiven
- 7 mars 2018
- Originaltitel
- The language of solitude
- ISBN
- 9789176517567
Mer i serien Kina-trilogin
Fler ljudböcker av Jan-Philipp Sendker
8,2
Konsten att höra hjärtslag
Jan-Philipp Sendker
9 h
8,8
Hjärtats innersta röst
Jan-Philipp Sendker
10 h 5 m
8,2
Hjärtats minnen
Jan-Philipp Sendker
10 h 34 m
7,8
Viskande skuggor
Jan-Philipp Sendker
14 h 1 m
8,4
Vid nattens ände
Jan-Philipp Sendker
9 h 51 m
8
Hela världens tårar
Jan-Philipp Sendker
8 h 23 m
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Ensamhetens språk
Vad handlar Ensamhetens språk om?
I den andra delen i Jan-Philipp Sendkers Kinatrilogi får vi återknyta bekantskapen med den amerikanska journalisten Paul Leibovitz. Kärleken till den kinesiska flickvännen Christine har fått honom att glömma sorgen över den döde sonen, och hans trivs allt bättre med sitt liv i Hongkong. Men en dag får Christine ett…
Vem har skrivit Ensamhetens språk?
Ensamhetens språk är skriven av den svenska författaren Jan-Philipp Sendker, som även har skrivit bokserierna Burma-serien och Akiko.
Ingår Ensamhetens språk i en bokserie?
Ja, Ensamhetens språk ingår i bokserien Kina-trilogin. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Ensamhetens språk?
Ljudboken Ensamhetens språk läses upp av Magnus Roosmann, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Ensamhetens språk som ljudbok?
Ensamhetens språk har en speltid på 14 timmar och 39 minuter, vilket gör den till en lång roman i ljudboksformat.