Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Du är en ängel
Du är en ängel är en svensk barnbok av Sofie Sarenbrant.
Ljudboken ingår i serien Mira och Månen och läses upp av Philomène Grandin.
Boken gavs ut 2025 av Bookmark Förlag och har en speltid på 3 timmar och 56 minuter.
Vad handlar Du är en ängel om?
När Mira följer med de andra i stallet till Gröna Lund på halloween vet hon inte om hon vågar gå i spökhuset. Men vad är egentligen det värsta som kan hända?
Du är en ängel är den fjärde boken i serien om Mira och Månen. Fjortonåriga Mira ställs inför nya utmaningar, men trots att hon vill göra rätt blir det ibland ändå fel. Och vem är det som ser till att hon har änglavakt?
Om ljudboken
- Författare
- Sofie Sarenbrant
- Uppläsare
- Philomène Grandin
- Lyssningstid
- 3 tim 56 min
- Serie
- Mira och Månen (del 4)
- Förlag
- Bookmark Förlag
- Utgiven
- 8 oktober 2025
- ISBN
- 9789190006405
Liknande ljudböcker inom barnböcker
9,6
Harry Potter och De Vises Sten
J.K. Rowling
9 h 40 m
9,6
Harry Potter och Hemligheternas kammare
J.K. Rowling
10 h 58 m
9,6
Harry Potter och Fången från Azkaban
J.K. Rowling
14 h 3 m
9,6
Harry Potter och Den Flammande Bägaren
J.K. Rowling
24 h 44 m
9,6
Harry Potter och Fenixorden
J.K. Rowling
33 h 19 m
9,8
Harry Potter och Halvblodsprinsen
J.K. Rowling
21 h 47 m
Vanliga frågor om Du är en ängel
Vad handlar Du är en ängel om?
Det är höstlov och Mira ska jobba extra på ridskolan. Där finns älsklingsponnyn Månen, som alltid är glad och på jakt efter godsaker. Han får henne dessutom att tänka på annat än mormors död. Fast arbetet är tuffare än hon trott. När Mira följer med de andra i stallet till Gröna Lund på halloween vet hon inte om hon…
Vem har skrivit Du är en ängel?
Du är en ängel är skriven av den svenska författaren Sofie Sarenbrant, som även har skrivit bokserierna Emma Sköld, Brantevik och Frida von Engen.
Ingår Du är en ängel i en bokserie?
Ja, Du är en ängel ingår i bokserien Mira och Månen. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Du är en ängel?
Ljudboken Du är en ängel läses upp av Philomène Grandin, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Du är en ängel som ljudbok?
Du är en ängel har en speltid på 3 timmar och 56 minuter, vilket gör den till en relativt kort barnbok i ljudboksformat.