Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Det krävs tusen vackra ord
Det krävs tusen vackra ord är en svensk roman av Rose Marie Bouw.
Ljudboken läses upp av Erika EVERBRING.
Boken gavs ut 2016 av A Nice Noise och har en speltid på 6 timmar och 25 minuter.
Vad handlar Det krävs tusen vackra ord om?
bryts. Hon betraktar sina tre små pojkar som leker på vardagsrumsmattan. Ulrika tar handväskan, går ut genom dörren och lämnar sitt liv bakom sig. Hon fortsätter att gå.
Molly är sju år. Fröken säger att hon har en vild fantasi när hon berättar om monstren under sängen. Monstren som kom fram när mamma dog. Med sina fräknar och sin porlande nyfikenhet korsar Molly Ulrikas väg. En liten hand i en större. Ulrika väntar på att livet ska ta slut, Molly på att det ska börja igen.
Mollys pappa är konstnär och målar sina känslor i färg. Han vet att det mörka måste få finnas för annars ser vi inte inte det ljusa. En dag målar han Ulrikas porträtt. Det blir en sommar på landet.
Det krävs tusen vackra ord är en berättelse som letar sig in i ditt hjärta med en känsla av både värme och vemod. Den stannar där långt efter att sista sidan är läst.
Om författaren
Rose Marie Bouw är född 1976 och uppvuxen i Åkers Styckebruk. Idag är hon bosatt i Nederländerna där hon bor med sin man, två barn och tre hundar. Hon debuterade 2013 med
romanen Konsekvenser av att dö. Det krävs tusen vackra ord är hennes andra roman.
Om Uppläsaren
Erika Everbring (fd Roos) är uppvuxen i Strängnäs och utbildad konsert- och operasångerska vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.
Hon har sjungit i Kungliga Operans Kör samt varit anställd som solist vid Komische Oper Berlin. Hon studerar nu på logopedprogrammet i Lund och bor i Malmö med sin man och två katter.
Det krävs tusen vackra ord är hennes debut som ljudboksinläsare.
Om ljudboken
- Författare
- Rose Marie Bouw
- Uppläsare
- Erika EVERBRING
- Lyssningstid
- 6 tim 25 min
- Förlag
- A Nice Noise
- Utgiven
- 28 april 2016
- ISBN
- 9789188315397
Fler ljudböcker av Rose Marie Bouw
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Det krävs tusen vackra ord
Vad handlar Det krävs tusen vackra ord om?
Den morgonen Ulrika ställer sig på vågen och ser 143 kilo har en gräns passerats och förlamningen bryts. Hon betraktar sina tre små pojkar som leker på vardagsrumsmattan. Ulrika tar handväskan, går ut genom dörren och lämnar sitt liv bakom sig. Hon fortsätter att gå. Molly är sju år. Fröken säger att hon har en vild…
Vem har skrivit Det krävs tusen vackra ord?
Det krävs tusen vackra ord är skriven av den svenska författaren Rose Marie Bouw.
Ingår Det krävs tusen vackra ord i en bokserie?
Nej, Det krävs tusen vackra ord är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Det krävs tusen vackra ord?
Ljudboken Det krävs tusen vackra ord läses upp av Erika EVERBRING, en svensk uppläsare.
Hur lång är Det krävs tusen vackra ord som ljudbok?
Det krävs tusen vackra ord har en speltid på 6 timmar och 25 minuter, vilket gör den till en relativt kort roman i ljudboksformat.