Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Den skandalöse hertigen
Den skandalöse hertigen är en svensk romance av Stephanie Laurens.
Ljudboken ingår i serien CYNSTER och läses upp av Hanna Fred Ekman.
Boken gavs ut 2025 av RBmedia Förlag och har en speltid på 17 timmar och 28 minuter.
Vad handlar Den skandalöse hertigen om?
Catriona Hennessy, hon som bär titeln 'frun i dalen’ i de skotska högländerna , har uppfostrats till att vara stolt, självständig – och att vaksam mot män av Cynster-släkten vars rykte är vida känt. När hennes förmyndares sista vilja tvingar henne att gifta sig med Richard Cynster inom en vecka blir hon rasande. Hon tänker inte ge upp sitt liv, sin frihet – eller sitt hjärta. Men ett barn vill hon ha. En arvinge. Frågan är om den charmige Richard Cynster är villig att hjälpa henne med just det och inget mer.
Richard Cynster är van vid att få sin vilja igenom – med ett leende, en blick, eller ett förföriskt löfte i nattens mörker. Äktenskap har aldrig funnits i hans planer, allra minst med en kvinna som vägrar låta sig styras. Men Catriona är något annat. Hennes eld, stolthet och okuvliga vilja väcker något i honom som han inte kan förneka. Men Catriona är något utöver det vanliga. Hennes eld, stolthet och okuvliga vilja väcker en längtan i honom som han inte kan blunda för. Utmaningen att vinna hennes hjärta – inte bara i inte bara i sängkammaren, utan också i själ och sinne – blir svår att motstå.
Om ljudboken
- Författare
- Stephanie Laurens
- Uppläsare
- Hanna Fred Ekman
- Lyssningstid
- 17 tim 28 min
- Serie
- CYNSTER (del 3)
- Förlag
- RBmedia Förlag
- Utgiven
- 28 augusti 2025
- ISBN
- 9781004208821
Fler ljudböcker av Stephanie Laurens
Liknande ljudböcker inom romance
Vanliga frågor om Den skandalöse hertigen
Vad handlar Den skandalöse hertigen om?
BOK TRE I SERIEN CYNSTER Catriona Hennessy, hon som bär titeln 'frun i dalen’ i de skotska högländerna , har uppfostrats till att vara stolt, självständig – och att vaksam mot män av Cynster-släkten vars rykte är vida känt. När hennes förmyndares sista vilja tvingar henne att gifta sig med Richard Cynster inom en…
Vem har skrivit Den skandalöse hertigen?
Den skandalöse hertigen är skriven av den svenska författaren Stephanie Laurens.
Ingår Den skandalöse hertigen i en bokserie?
Ja, Den skandalöse hertigen ingår i bokserien CYNSTER. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Den skandalöse hertigen?
Ljudboken Den skandalöse hertigen läses upp av Hanna Fred Ekman, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Den skandalöse hertigen som ljudbok?
Den skandalöse hertigen har en speltid på 17 timmar och 28 minuter, vilket gör den till en lång romance i ljudboksformat.