Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Caipirinha med Döden
Caipirinha med Döden är en svensk roman av Maria Ernestam.
Ljudboken läses upp av Eva Röse.
Boken gavs ut 2007 av Bonnier Audio och har en speltid på 14 timmar och 7 minuter.
Vad handlar Caipirinha med Döden om?
En kväll när de sitter på en restaurang talar Tom oväntat om att han behöver en paus i förhållandet. För Erica blir det en chock. Hon går hem och dricker sig redlöst berusad och vaknar inte förrän det ringer på dörren. Utanför står Döden. Han har förirrat sig och skulle egentligen ha hämtat grannen en våning upp, men den ansträngande natt han har bakom sig har resulterat i att han har slarvat med adressen. Han döljer inte sin glädje över att istället få möta Erica och hon låter sig i sin desperation varken skrämmas eller förundras. Kanske för att Dödens uppenbarelse inte alls stämmer med den gängse bilden.
Ericas flirt med Döden leder snart till ett passionerat förhållande. Han flyttar in i hennes lägenhet och bjuder allt som oftast på fantastiska middagar med spirituell konversation, gourmetmat, goda viner och någon gång Ericas favoritdrink, Caipirinha. Döden berättar att han är trött på sitt arbete, trött på att mixtra med själar och förtvivlad över den genteknik som håller på att förändra hans gärning i grunden.
Dömd av Tom till ett liv utanför den sociala gemenskapen intar Erica en allt mer fördömande attityd till omvärlden, och med Döden som bundsförvant tar hon girigt chansen att städa upp i sin omgivning. I den dramatik som följer går kontrollen förlorad ¿ den kontroll som varit hennes ledstjärna genom livet. Hon börjar begå misstag som får förödande konsekvenser.
"Caipirinha med Döden" är en dråplig berättelse, i ordets rätta bemärkelse. En udda romantisk komedi med spänningsinslag. Ett fascinerande psykologiskt dubbelspel. En samtidsroman med inlägg i genetikdebatten. En lyckad korsbefruktning av skröna och relationsdrama. Maria Ernestam skriver med en lättsamt ironisk ton och med tanke på spänningselementen, humorn, tempot och gestaltningen skulle hennes debutroman kunna liknas vid verk av författare som Ingrid Noll och Fay Weldon.
Maria Ernestam, 45 år, är journalist och bor i Stockholm tillsammans med sin man och två barn. Hon har tidigare bott i Tyskland i elva år och betraktar det som sitt andra hemland. Parallellt med journalistiken har Maria även sysslat med sång och dans och uppträtt i föreställningar som "Jesus Christ Superstar".
Om ljudboken
- Författare
- Maria Ernestam
- Uppläsare
- Eva Röse
- Lyssningstid
- 14 tim 7 min
- Förlag
- Bonnier Audio
- Utgiven
- 21 september 2007
- ISBN
- 9789173480338
Fler ljudböcker av Maria Ernestam
7,4
Tjuvlyssnaren
Maria Ernestam
6 h 3 m
7,4
Knäckta ägg och krossade hjärtan - en alldeles omöjlig påsk
Maria Ernestam
11 h 32 m
7,2
Brutna ben och brustna hjärtan - en alldeles omöjlig jul
Maria Ernestam
9 h 40 m
6,6
Toalettpapperskungen
Maria Ernestam
1 h 57 m
8
Orm och stege
Maria Ernestam
12 h 3 m
8,2
Busters öron
Maria Ernestam
13 h 2 m
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Caipirinha med Döden
Vad handlar Caipirinha med Döden om?
Kan man leva med ett hål i ryggen? Tanken på att vara som skogsrået, en vacker fasad men urholkad där bak, plågar Erica trots att hon inte förstår varför. Hon lever ju med sin partner Tom, de har båda intressanta arbeten och goda inkomster och de trivs i den vackra lägenheten på Söder i Stockholm. Barnfrågan har de…
Vem har skrivit Caipirinha med Döden?
Caipirinha med Döden är skriven av den svenska författaren Maria Ernestam.
Ingår Caipirinha med Döden i en bokserie?
Nej, Caipirinha med Döden är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Caipirinha med Döden?
Ljudboken Caipirinha med Döden läses upp av Eva Röse, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Caipirinha med Döden som ljudbok?
Caipirinha med Döden har en speltid på 14 timmar och 7 minuter, vilket gör den till en lång roman i ljudboksformat.