Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Alla mina vänner är superhjältar

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Alla mina vänner är superhjältar

6,8/ 10 2 tim 17 min

Alla mina vänner är superhjältar är en svensk roman av Andrew Kaufman.

Ljudboken läses upp av Morgan Alling.

Boken gavs ut 2012 av A Nice Noise och har en speltid på 2 timmar och 17 minuter.

Vad handlar Alla mina vänner är superhjältar om?

Alla Toms vänner är superhjältar. Tom har till och med gift sig med en superhjälte, Perfektionisten. Under deras bröllop blir Perfektionisten hypnotiserad av sin före detta pojkvän, Hypno.

Resultat: Tom blir osynlig för henne.

Inget Tom gör kan få henne att se honom. Inget Tom gör kan få Perfektionisten att se honom. Sex månader senare är hon övertygad om att Tom har övergivit henne, så hon bestämmer sig för att flytta från Toronto. När hon kliver på 4-timmarsplanet till Vancouver vet hon inte att Tom finns vid hennes sida. Innan planet landar måste han få henne att förstå att han är där, annars kommer han att förlora henne för alltid.

SAGT OM BOKEN

Galen och galet bra.Enligt O

Underbart vacker och underfundig kärlekshistoria. A fraction of the web

En fantastisk liten pärla. Två träd i en bokskog

Så charmigt, värmande och bedårande att det värker i hjärtat. Apple, dear?

OM FÖRFATTAREN

Andrew Kaufman är inte bara författare, radioproducent och regissör - han är Kanadensare också! Han har även skrivit Den krympande hustrun.

OM UPPLÄSAREN

Morgan Alling är en av Sveriges mest fokkära skådespelare och vann ljudbokspriset 2011 både som författare och uppläsare med sin debut Kriget är slut. Morgan har även läst in Den krympande hustrun.

Om ljudboken

Författare
Andrew Kaufman
Uppläsare
Morgan Alling
Översättare
Pia Printz
Lyssningstid
2 tim 17 min
Förlag
A Nice Noise
Utgiven
23 mars 2012
ISBN
9789186719364

Vanliga frågor om Alla mina vänner är superhjältar

Vad handlar Alla mina vänner är superhjältar om?

Alla Toms vänner är superhjältar. Tom har till och med gift sig med en superhjälte, Perfektionisten. Under deras bröllop blir Perfektionisten hypnotiserad av sin före detta pojkvän, Hypno. Resultat: Tom blir osynlig för henne. Inget Tom gör kan få henne att se honom. Inget Tom gör kan få Perfektionisten att se honom.…

Vem har skrivit Alla mina vänner är superhjältar?

Alla mina vänner är superhjältar är skriven av den svenska författaren Andrew Kaufman.

Ingår Alla mina vänner är superhjältar i en bokserie?

Nej, Alla mina vänner är superhjältar är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Alla mina vänner är superhjältar?

Ljudboken Alla mina vänner är superhjältar läses upp av Morgan Alling, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Alla mina vänner är superhjältar som ljudbok?

Alla mina vänner är superhjältar har en speltid på 2 timmar och 17 minuter, vilket gör den till en kort roman i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.