Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina
Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina är en faktabok av Peter Englund som finns som ljudbok på svenska.
Ljudboken läses upp av Peter Englund.
Boken gavs ut 2024 av Natur & Kultur Digital och har en speltid på 6 timmar och 33 minuter.
Vad handlar Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina om?
Under århundradenas lopp har konstnärer, forskare, amatörer, politiker och många andra försökt förstå henne. Hon har varit tyrannen, fredsfurstinnan, kvinnoförebilden, maktmänniskan och mycket annat.
Peter Englund, låter för sin del så många aspekter av drottningen som möjligt samsas i denna biografi, och därtill låta henne själv komma till tals.
Boken utkom ursprunglingen 2006 och utges nu i reviderad upplaga med nyskrivet förord samt de bloggtexter som Englund lade upp om arbetet med boken, från skrivstart till boksläpp.
Om ljudboken
- Författare
- Peter Englund
- Uppläsare
- Peter Englund
- Lyssningstid
- 6 tim 33 min
- Förlag
- Natur & Kultur Digital
- Utgiven
- 1 oktober 2024
- ISBN
- 9789127189126
Fler ljudböcker av Peter Englund
7,8
Söndagsvägen : berättelsen om ett mord
Peter Englund
8 h 59 m
8,4
Onda nätters drömmar : november 1942 och andra världskrigets vändpunkt
Peter Englund
7 h 55 m
8,2
Tystnadens historia
Peter Englund
7 h 38 m
8,6
Poltava : berättelsen om en armés undergång
Peter Englund
15 h 55 m
8,6
Brev från nollpunkten
Peter Englund
6 h 45 m
8
På slagfältet vid Verdun
Peter Englund
2 h 17 m
Liknande ljudböcker inom fakta
9,2
Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk
Björn Natthiko Lindeblad
5 h 52 m
8,8
Klubben
Matilda Voss Gustavsson
8 h 52 m
8,8
Tills alla dör
Diamant Salihu
10 h 4 m
9
Markoolio, mörkret och den rosa bubblan
Marko Lehtosalo
8 h 31 m
8,8
Medan han lever : ett utsatt barn träder fram ur mörkertalet
Elaine Eksvärd
9 h 56 m
9,2
En våldsam kärlek
Jessica MacDowall
11 h 38 m
Vanliga frågor om Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina
Vad handlar Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina om?
Vem var drottning Kristina? När hennes grav öppnades möttes vittnena av en välbevarad mask i silver över hennes ansikte. Dess uttryck tycktes skifta beroende från vilket håll den betraktades - en talande parallell till drottningens gäckande person, en av vår historias mest svårfångade och kontroversiella berömdheter.…
Vem har skrivit Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina?
Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina är skriven av Peter Englund.
Ingår Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina i en bokserie?
Nej, Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina?
Ljudboken Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina läses upp av Peter Englund.
Hur lång är Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina som ljudbok?
Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina har en speltid på 6 timmar och 33 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.