Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Sagan om Sjönöff och Mantauran
Sagan om Sjönöff och Mantauran är en svensk barnbok av Erik Magntorn.
Ljudboken ingår i serien Sjönöff och läses upp av Fredde Granberg.
Boken gavs ut 2023 av Bonnier Carlsen och har en speltid på 15 minuter.
Vad handlar Sagan om Sjönöff och Mantauran om?
Lyssna också på Sagan om Sjönöff och Mustang.
Erik Magntorn är barnboksförfattare och har skrivit ett tjugotal böcker, men även jobbat som förläggare, journalist och arkeolog. Eriks berättelser handlar inte sällan om havet, men även om förvandlingar och om resor i tid och rum.
Om ljudboken
- Författare
- Erik Magntorn
- Uppläsare
- Fredde Granberg
- Lyssningstid
- 15 min
- Serie
- Sjönöff (del 2)
- Förlag
- Bonnier Carlsen
- Utgiven
- 24 april 2023
- ISBN
- 9789179792091
Mer i serien Sjönöff
Fler ljudböcker av Erik Magntorn
Liknande ljudböcker inom barnböcker
9,6
Harry Potter och De Vises Sten
J.K. Rowling
9 h 40 m
9,6
Harry Potter och Hemligheternas kammare
J.K. Rowling
10 h 58 m
9,6
Harry Potter och Fången från Azkaban
J.K. Rowling
14 h 3 m
9,6
Harry Potter och Den Flammande Bägaren
J.K. Rowling
24 h 44 m
9,6
Harry Potter och Fenixorden
J.K. Rowling
33 h 19 m
9,8
Harry Potter och Halvblodsprinsen
J.K. Rowling
21 h 47 m
Vanliga frågor om Sagan om Sjönöff och Mantauran
Vad handlar Sagan om Sjönöff och Mantauran om?
Sjöhästen Sjönöff lever ett lugnt liv i korallrevet. De äldre sjöhästarna har berättat rysliga historier om Mantauran som lurar utanför revet. Den som en gång mött hennes blick blir tångtokig för livet! Sjönöff blir darrig i svansen bara av att höra talas om det fruktansvärda odjuret. Annat är det med Sjönöffs kompis…
Vem har skrivit Sagan om Sjönöff och Mantauran?
Sagan om Sjönöff och Mantauran är skriven av den svenska författaren Erik Magntorn.
Ingår Sagan om Sjönöff och Mantauran i en bokserie?
Ja, Sagan om Sjönöff och Mantauran ingår i bokserien Sjönöff. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Sagan om Sjönöff och Mantauran?
Ljudboken Sagan om Sjönöff och Mantauran läses upp av Fredde Granberg, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Sagan om Sjönöff och Mantauran som ljudbok?
Sagan om Sjönöff och Mantauran har en speltid på 15 minuter, vilket gör den till en kort barnbok i ljudboksformat.