Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Närmare himlen
Närmare himlen är en svensk roman av Biljana Savic Lundell.
Ljudboken ingår i serien Isabella Crona och läses upp av Callin Öhrvall Delmar.
Boken gavs ut 2024 av Bookea och har en speltid på 8 timmar.
Vad handlar Närmare himlen om?
Hon är rädd att inte behövas längre. Att inte vara någons Du. I väntat på den stundande rättegången söker hon svaren om sitt liv hos Gud men han vill inte lyssna. Istället skickar han henne tillbaka till Vadstena Kloster och till det barn som föddes där för decennier sedan. Ett besök med ett dramatiskt slut.
Ett målsägandebiträde från Stockholm kallas till det skyddande boendet. När hon redogör för Isabella om den stundande rättegången har Isabella svårt att urskilja vad som är vad. Är hon den kyliga ensamma kvinnan som ingen kom riktigt nära eller en under ytan en misshandlad kvinna? Men en sak är alldeles säkert, Isabellas parallella liv har en sak gemensamt, det förflutna.
Närmare himlen är en stark och övertygande roman om en kvinna som i fyrtioårs-ålder upptäcker att det går att börja om - och att bli någons Du.
"Biljana har skrivit en roman med deckarspänning. Hon väjer inte att skriva om det svåra men på ett osentimentalt sätt. En bladvändare med filmiska scener. Romanen är viktig för alla samhällsmedborgare och inte minst myndighetssverige" - Ulla Solmo, Bibliotekschef
Om ljudboken
- Författare
- Biljana Savic Lundell
- Uppläsare
- Callin Öhrvall Delmar
- Lyssningstid
- 8 tim
- Serie
- Isabella Crona (del 2)
- Förlag
- Bookea
- Utgiven
- 22 maj 2024
- ISBN
- 9789189894754
Mer i serien Isabella Crona
Fler ljudböcker av Biljana Savic Lundell
Liknande ljudböcker inom romaner
9
Där kräftorna sjunger
Delia Owens
12 h 47 m
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,6
De sju systrarna : Maias bok
Lucinda Riley
17 h 1 m
8,8
Räkna hjärtslag
Katarina Widholm
12 h 21 m
Vanliga frågor om Närmare himlen
Vad handlar Närmare himlen om?
Isabella Crona är en känd och välbärgad före detta affärskvinna. Hon befinner sig tillsammans med sina tre barn på ett skyddat boende på en okänd ort i Sverige. Vad händer med en människa som alltid sprungit fort i maktens korridorer som plötsligt står still och har enbart sina inneboende demoner och minnen att tas…
Vem har skrivit Närmare himlen?
Närmare himlen är skriven av den svenska författaren Biljana Savic Lundell.
Ingår Närmare himlen i en bokserie?
Ja, Närmare himlen ingår i bokserien Isabella Crona. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp Närmare himlen?
Ljudboken Närmare himlen läses upp av Callin Öhrvall Delmar, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är Närmare himlen som ljudbok?
Närmare himlen har en speltid på 8 timmar, vilket gör den till en medellång roman i ljudboksformat.