Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Europa. En historia i tid och rum

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Europa. En historia i tid och rum

7/ 10 6 tim 51 min

Europa. En historia i tid och rum är en svensk faktabok av Ingmar Karlsson.

Ljudboken läses upp av Lars Winclair.

Boken gavs ut 2020 av Historiska Media och har en speltid på 6 timmar och 51 minuter.

Vad handlar Europa. En historia i tid och rum om?

Var börjar och var slutar Europa? Vad består Europabygget av när vi går in i 2020-talet?
Detta är frågor som fortfarande väntar på ett svar. Ingmar Karlsson berättar i sin nya bok om Europatankens utveckling, från antiken fram till det Europa vi har idag. I skildringen framträder två huvudlinjer: dels tanken på ett gemensamt centralstyre, dels ett lösare samarbete mellan Europas suveräna stater.
I denne exposé rör sig Ingmar Karlsson från nationalstaternas historiska framväxt fram till deras ställning idag. Författaren resonerar kring den skepsis som enhetstanken möter, liksom den oro många känner för nationernas framtid i ett djupt integrerat Europa. Ett viktigt fokus i boken är de utmaningar som väntar Europa och dess invånare.

I bokens avslut tecknar författaren möjliga framtidsscenarier, inte minst efter Brexit. Författaren och tidigare diplomaten Ingmar Karlsson har skrivit ett flertal kritikerrosade böcker om Europa och Mellanöstern.

Om ljudboken

Författare
Ingmar Karlsson
Uppläsare
Lars Winclair
Lyssningstid
6 tim 51 min
Förlag
Historiska Media
Utgiven
25 juni 2020
ISBN
9789177893912

Vanliga frågor om Europa. En historia i tid och rum

Vad handlar Europa. En historia i tid och rum om?

Var börjar och var slutar Europa? Vad består Europabygget av när vi går in i 2020-talet? Detta är frågor som fortfarande väntar på ett svar. Ingmar Karlsson berättar i sin nya bok om Europatankens utveckling, från antiken fram till det Europa vi har idag. I skildringen framträder två huvudlinjer: dels tanken på ett…

Vem har skrivit Europa. En historia i tid och rum?

Europa. En historia i tid och rum är skriven av den svenska författaren Ingmar Karlsson.

Ingår Europa. En historia i tid och rum i en bokserie?

Nej, Europa. En historia i tid och rum är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.

Vem läser upp Europa. En historia i tid och rum?

Ljudboken Europa. En historia i tid och rum läses upp av Lars Winclair, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.

Hur lång är Europa. En historia i tid och rum som ljudbok?

Europa. En historia i tid och rum har en speltid på 6 timmar och 51 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.