Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
En doft av iris
En doft av iris är en svensk feelgood-roman av RaeAnne Thayne.
Ljudboken ingår i serien Kvinnorna från Brambleberry House och läses upp av Toya Westberg.
Boken gavs ut 2026 av HarperCollins Nordic och har en speltid på 8 timmar och 55 minuter.
Vad handlar En doft av iris om?
Jenna Haynes har äntligen fått ordning på sitt liv. I kuststaden Cannon Beach har hon skapat en trygg tillvaro för sig och sin dotter, och hon tänker inte riskera det för någon annan. Minst av allt för sin nye granne, Wes Calhoun, en tystlåten och gåtfull man med ett förflutet bakom galler.
Men när Jenna en morgon behöver hjälp med sin bil är det Wes som står där. Och ju mer hon lär känna honom, desto svårare blir det att hålla fast vid sina fördomar. Bakom den hårda ytan finns något annat – något som väcker känslor hon länge försökt förtränga.
Båda har de lärt sig att skydda sina hjärtan. Ändå dras de mot varandra, och i den varma sommaren vid Oregons kust börjar något nytt ta form. Frågan är om de vågar släppa taget om det förflutna och ge kärleken en chans.
Psst. Innehåller även bonusromanen Om hon fick drömma!
Om ljudboken
- Författare
- RaeAnne Thayne
- Uppläsare
- Toya Westberg
- Översättare
- Johanna Öbom
- Lyssningstid
- 8 tim 55 min
- Serie
- Kvinnorna från Brambleberry House (del 6)
- Förlag
- HarperCollins Nordic
- Utgiven
- 1 maj 2026
- ISBN
- 9789177217749
Mer i serien Kvinnorna från Brambleberry House
Fler ljudböcker av RaeAnne Thayne
Liknande ljudböcker inom feelgood
9
De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel
Ruth Kvarnström-Jones
15 h 28 m
8,8
Je m'appelle Agneta
Emma Hamberg
9 h 1 m
8,8
Sista sommaren
Eleonore Holmgren
11 h 25 m
8,4
Au revoir Agneta
Emma Hamberg
10 h 18 m
8,4
Brittas arv
Eleonore Holmgren
11 h 29 m
8,2
Där vildblommorna växer
Louise Strömberg
14 h 42 m
Vanliga frågor om En doft av iris
Vad handlar En doft av iris om?
En doft av iris är en berättelse om att våga lita på någon igen, om hemligheter som formar oss och om kärlek som dyker upp när man minst anar det. Den sjätte fristående delen i den omtyckta serien Kvinnorna från Brambleberry House. Jenna Haynes har äntligen fått ordning på sitt liv. I kuststaden Cannon Beach har hon…
Vem har skrivit En doft av iris?
En doft av iris är skriven av den svenska författaren RaeAnne Thayne, som även har skrivit bokserierna Haven Point, Livet i Hope's Crossing och Cape Sanctuary.
Ingår En doft av iris i en bokserie?
Ja, En doft av iris ingår i bokserien Kvinnorna från Brambleberry House. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.
Vem läser upp En doft av iris?
Ljudboken En doft av iris läses upp av Toya Westberg, en svensk uppläsare som har medverkat i ett stort antal ljudboksproduktioner.
Hur lång är En doft av iris som ljudbok?
En doft av iris har en speltid på 8 timmar och 55 minuter, vilket gör den till en medellång feelgood-roman i ljudboksformat.