Hoppa till huvudinnehållet
Omslag till ljudboken Änkan vid Moulin Rouge

Var kan jag lyssna?

Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.

Änkan vid Moulin Rouge

8,2/ 10 8 tim 49 min Kärlek & Diplomati · del 2

Änkan vid Moulin Rouge är en svensk feelgood-roman av Denize Karabuda.

Ljudboken ingår i serien Kärlek & Diplomati och läses upp av Denize Karabuda.

Boken gavs ut 2024 av Bazar Förlag och har en speltid på 8 timmar och 49 minuter.

Vad handlar Änkan vid Moulin Rouge om?

Änkan vid Moulin Rouge är en fängslande roman om kärlek mot alla odds och att hitta sig själv på nya platser.

Efter sin mans hastiga bortgång befinner sig Nobelpristagaren i litteratur, Constance Miller, i rampljuset igen. Förälskelsen med den svenske ambassadören William Fogelström har väckt skvallerpressen och snart blir relationen ohållbar i London.

Med hjälp av en lycklig slump och rätt kontakter får William en omplacering till Paris, kärlekens och drömmarnas stad. De flyttar, fyllda av hopp om en nystart, men när romantikens första skimmer har lagt sig börjar vardagen kräva sitt. Constance brottas med en förlamande skrivkramp och frågan om vem hon egentligen är, medan William kämpar för att balansera plikt och passion.

Om ljudboken

Författare
Denize Karabuda
Uppläsare
Denize Karabuda
Lyssningstid
8 tim 49 min
Serie
Kärlek & Diplomati (del 2)
Förlag
Bazar Förlag
Utgiven
7 augusti 2024
ISBN
9789180067904

Vanliga frågor om Änkan vid Moulin Rouge

Vad handlar Änkan vid Moulin Rouge om?

Änkan vid Moulin Rouge är en fängslande roman om kärlek mot alla odds och att hitta sig själv på nya platser. Efter sin mans hastiga bortgång befinner sig Nobelpristagaren i litteratur, Constance Miller, i rampljuset igen. Förälskelsen med den svenske ambassadören William Fogelström har väckt skvallerpressen och…

Vem har skrivit Änkan vid Moulin Rouge?

Änkan vid Moulin Rouge är skriven av den svenska författaren Denize Karabuda.

Ingår Änkan vid Moulin Rouge i en bokserie?

Ja, Änkan vid Moulin Rouge ingår i bokserien Kärlek & Diplomati. Serien följer återkommande karaktärer och kan med fördel läsas i utgivningsordning.

Vem läser upp Änkan vid Moulin Rouge?

Ljudboken Änkan vid Moulin Rouge läses upp av Denize Karabuda, en svensk uppläsare.

Hur lång är Änkan vid Moulin Rouge som ljudbok?

Änkan vid Moulin Rouge har en speltid på 8 timmar och 49 minuter, vilket gör den till en medellång feelgood-roman i ljudboksformat.

Missa inga nya ljudböcker

Få nyheter och lyssningstips om svenska ljudböcker direkt i inkorgen. Inget spam – bara läsvärt.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta godkänner du användningen av cookies. Läs mer.