Var kan jag lyssna?
Ljudboksarkivet säljer inga ljudböcker utan länkar vidare till ljudboksplattformar där titeln kan finnas.
Ånger : ett reportage inifrån transvården
Ånger : ett reportage inifrån transvården är en svensk faktabok av Carolina Jemsby och Karin Mattisson.
Ljudboken läses upp av Karin Mattisson.
Boken gavs ut 2024 av Mondial och har en speltid på 6 timmar och 4 minuter.
Vad handlar Ånger : ett reportage inifrån transvården om?
En kvinna slår larm om att hennes transition var ett misstag.
En läkare börjar ställa obekväma frågor, men får inga svar.
Allt detta sker under en dramatisk tid på landets transkliniker. Aldrig tidigare har så många unga stått i kö för behandling. Men i takt med att transvården byggs ut börjar både läkare och föräldrar ifrågasätta om allt går rätt till i mottagningarnas slutna rum. Få vågar tala öppet om sin oro. Allt förändras när det visar sig att flera patienter skadats av behandlingen, och att det har mörkats av vården.
I "Ånger" berättar de granskande journalisterna Karin Mattisson och Carolina Jemsby historien om en transvård där många blundade för riskerna, ända tills den medicinska skandalen var ett faktum.
"Stor journalistik, lika empatisk och pedagogisk som noggrann och modig."
Expressen
"Att läsa Ånger är att sitta med andan i halsen och fråga sig hur i hela världen vi hamnade här. Hur tonåriga flickkroppar alltid tycks bli ett politiskt slagfält också när intentionerna är de bästa."
Aftonbladet
"Ånger visar hur ett par grävande reportrar kan göra skillnad, och hur utomordentligt viktigt det är att journalister vågar gå mot strömmen."
Fokus
"En sak står klart: detta är en av vår tids mest utmanande medicinsk-etiska frågor, och om samhället seglar snett i den kan konsekvenserna bli förfärliga."
Svenska Dagbladet
*
Karin Mattisson är grävande reporter, redaktör och tidigare programledare på SVT:s Uppdrag granskning.
Carolina Jemsby har gjort flera uppmärksammade reportage för bland annat SVT och Sveriges Radio, och arbetar numera på TV4 och Kalla fakta.
År 2022 tilldelades de Guldspaden för sin granskning av transvården.
Om ljudboken
- Författare
- Carolina Jemsby, Karin Mattisson
- Uppläsare
- Karin Mattisson
- Lyssningstid
- 6 tim 4 min
- Förlag
- Mondial
- Utgiven
- 7 januari 2024
- ISBN
- 9789180024563
Liknande ljudböcker inom fakta
9,2
Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv som buddhistmunk
Björn Natthiko Lindeblad
5 h 52 m
8,8
Klubben
Matilda Voss Gustavsson
8 h 52 m
8,8
Tills alla dör
Diamant Salihu
10 h 4 m
9
Markoolio, mörkret och den rosa bubblan
Marko Lehtosalo
8 h 31 m
8,8
Medan han lever : ett utsatt barn träder fram ur mörkertalet
Elaine Eksvärd
9 h 56 m
9,2
En våldsam kärlek
Jessica MacDowall
11 h 38 m
Vanliga frågor om Ånger : ett reportage inifrån transvården
Vad handlar Ånger : ett reportage inifrån transvården om?
En tioåring berättar för sina föräldrar att de inte längre har en dotter utan en son. En kvinna slår larm om att hennes transition var ett misstag. En läkare börjar ställa obekväma frågor, men får inga svar. Allt detta sker under en dramatisk tid på landets transkliniker. Aldrig tidigare har så många unga stått i kö…
Vem har skrivit Ånger : ett reportage inifrån transvården?
Ånger : ett reportage inifrån transvården är skriven av de svenska författarna Carolina Jemsby och Karin Mattisson.
Ingår Ånger : ett reportage inifrån transvården i en bokserie?
Nej, Ånger : ett reportage inifrån transvården är en fristående ljudbok och ingår inte i någon bokserie.
Vem läser upp Ånger : ett reportage inifrån transvården?
Ljudboken Ånger : ett reportage inifrån transvården läses upp av Karin Mattisson, en svensk uppläsare.
Hur lång är Ånger : ett reportage inifrån transvården som ljudbok?
Ånger : ett reportage inifrån transvården har en speltid på 6 timmar och 4 minuter, vilket gör den till en relativt kort faktabok i ljudboksformat.